Parná lokomotíva - Letný magazín 2018

SPÄŤ
 

NÁVOD NA VYSTRIHOVAČKU

Parná lokomotíva

Pred stavbou lokomotívy si zo špajle vyrobte spojovací kolík A a štyri osi kolies B. Z plastovej slamky si narežte osem krúžkov šírky 1 mm, ktoré použijete na vymedzenie vôle kolies.

Spracujte podvozkový diel 1 a k jeho prednej časti prilepte diel 2. Uzavrite búdku strojvodcu 3 a postupne ju doplňte prednou časťou 4 a zadnou 5. Diely prilepujte po jednotlivých chlopniach. Hotovú búdku prilepte k dielu 1. Zadnú časť kotla 6 vytvarujte do polvalca a prilepte k dielom 1, 2 a 4. Prednú časť kotla 7 uzavrite do tvaru valca, doplňte čelom 8 a prilepte k dielu 2. Spracujte pohonnú časť s piestami 9, zozadu ju uzavrite dielom 10celok prilepte k dielom 1, 2 a 7. Spracujte prednú časť podvozka 11 a prilepte ju k dielu 9. Predok lokomotívy dokončite prilepením spracovanej ochrannej mreže 12 k dielu 11.

Spracujte diel 13 a prilepte ho k zadnej časti dielu 1 rovnako ako diel 14 s vlepeným spojovacím kolíkom A. Uzavrite diel 15, prilepte k nemu vrchnú časť 16 a celok osaďte na kotol 6. Rovnako spracujte celok z dielov 17 a 18 a tiež ho osaďte na kotol 6. Uzavrite plášť komína 19, doplňte ho dielom 20 a prilepte ku kotlu 7.

Pokračujte lepením kolies. Vytvarujte a uzavrite štyri obruče 21 a z oboch strán ich doplňte čelami kolies 22. Rovnako spracujte štyri obruče 23 a doplňte ich čelami 24. Podvozkom lokomotívy postupne prevlečte štyri osi B, navlečte na ne krúžky narezané zo slamky, potom hotové kolesá a tie prilepte k osiam kvapkou lepidla. Pred zalepením kolies vyskúšajte, či sa osi v podvozku voľne otáčajú. Na záver spracujte reflektor 25 a bodovo ho prilepte na kotol 7.

 

Autor: Ing. Marián HLAVÁČ

Fifík