Ja, spisovateľ


Ten, kto vymýšľa a píše príbehy, sa nazýva autor alebo spisovateľ. Aj ty sa ním môžeš stať! Najúžasnejšie na tom je, že môžeš byť kýmkoľvek, ísť kamkoľvek a robiť čokoľvek. Chcel by si roztiahnuť krídla a lietať alebo sa stať potápačom? Môžeš. Vo fantázii je možné všetko. Ak to napíšeš ako príbeh, ostatní ľudia môžu tvoje príbehy prežívať s tebou.

Rozprávky, legendy, báje, mýty
Poznáme mnohé klasické rozprávky, napríklad
o Zlatovláske, Červenej Čiapočke či Popoluške a legendy
o Robinovi Hoodovi, Odyseovi či
v slovenskej literatúre o Jánošíkovi.

Príbehy s morálnym poučením
Sú to napríklad biblické podobenstvá o márnotratnom synovi, o dobrom pastierovi alebo Ezopove bájky, napríklad Zajac a korytnačka. Tú môžeš nájsť vo Fifíkových novinách na strane V.

 

Historické príbehy
Odohrávajú sa v minulosti, napríklad v slovenskej literatúre je známy román pre mládež Tomáš a lúpežní rytieri od Petra Glocka. Niektoré historické diela vznikli na základe skutočných udalostí, iné sú úplne vymyslené.

 

Fantasy
Postavy alebo udalosti v dielach fantasy nie sú založené na realite – čitatelia sa musia vžiť do sveta fantázie vytvoreného autorom. Takýmito príbehmi sú napríklad knihy o Narnii (Lev, šatník a čarodejnica), ktoré napísal C. S. Lewis.

Dobrodružné a mysteriózne príbehy
Zobrazujú napínavé a tajomné udalosti, v ktorých sa čitateľ aj literárne postavy snažia vyriešiť nejakú záhadu. Medzi čitateľmi je obľúbená séria kníh o troch pátračoch od rôznych autorov. (Na Slovensku ich už vyšlo vyše 50!)

Sci-fi (vedecko-fantastické príbehy)
Inšpirované vedeckým pokrokom. Odohrávajú sa zväčša v budúcnosti a často zobrazujú aj mimozemšťanov. K sci-fi príbehom patria napríklad knihy zo série o Artemisovi Fowlovi od Eoina Colfera.

Grafické príbehy – komiksy   
Obrázkové príbehy s textom v bublinách a rámikoch, napríklad Supermanove dobrodružstvá.

Ako napísať článok do školského časopisu, sa dozvieš vo Fifíkových novinách.