Medvede

Najobľúbenejšou plyšovou hračkou všetkých detí je a bol plyšový medvedík. Ako to je s tými veľkými ozajstnými medveďmi?

Medveď hnedý (Ursus arctos)

Je to velikánske a silné zviera. Medzi samcom a samicou nie je veľký rozdiel vo veľkosti, napriek tomu bývajú samce až dvakrát ťažšie ako samice. Medvedí chlapi majú totiž väčšie a ťažšie kosti. Na konci mohutných nôh sa nachádzajú silné pazúry. Dlhé sú dva metre a ich hmotnosť je až 400 kg. Sú najrozšírenejšie v lesoch Malej a Veľkej Fatry. Stretnúť ich môžeme v Nízkych, Západných a Vysokých Tatrách.
Spachtoš maco sa na zimný spánok ukladá v novembri až decembri. Zimuje na neprístupných miestach, pod vývratmi stromov, v skalných puklinách a jaskyniach. Zo spánku sa môže občas prebudiť. Z brlohu vychádza vo februári až apríli. Hoci patrí medzi šelmy, medveď nie je dobrým lovcom. Na jar žerie trávu, byliny, ale aj uhynuté zvieratá. V lete aj na jeseň k potrave pribudnú čučoriedky, maliny, bukvice, žalude, mravčie a osie larvy.
Mamičke medvedici sa zvyčajne rodí jedno až dve mláďatá, o ktoré sa tri roky stará, pripravuje a učí ich všetko, čo sa im neskôr zíde. Po troch rokoch mama mladých medvedíkov odoženie.
Medveď je samotár. Žije na tichých a neprístupných miestach, kde je dostatok vody a potravy.  
Macko má dobre vyvinutý čuch. Človeka či iné zviera zavetrí aj na 5 kilometrov. Jeho zrak je slabší, a preto nehybné predmety rozozná iba na menšiu vzdialenosť. Pohybuje sa naraz obidvoma nohami z jednej strany. Vyzerá to, akoby sa kolísal a aj keď vyzerá ťarbavo, je veľmi rýchlym bežcom.

Ak sa chceš niečo dozvedieť aj o medveďovi bielom či pande, prečítaj si Fifík.