Rimania na Slovensku

Starí RIMANIA zanechali po sebe množstvo nezmazateľných stôp, a to nielen v Ríme, v dnešnom Taliansku, ale aj u nás na  Slovensku. Prví odvážlivci z radov Rimanov vstúpili na naše územie na začiatku nášho letopočtu a opustili ho až po 400 rokoch. Za ten čas stihli vybudovať Limes Romanus. LIMES ROMANUS je systém opevnení proti nájazdom barbarov. Vojenské tábory boli v Rusovciach. Tento tabor sa volal Gerulatu. V Trenčíne, ktorý sa vtedy volal Laugaricio, v Bratislave, na Devíne a v mnohých ďalších kútoch Slovenska.

 

Čo vymysleli múdri Rimania?

Ústredné kúrenie. Rimania mali radi teplo a ak sa minulo to prirodzené, nahradili si ho. Pozostatky jedného objavili archeológovia aj v Gerulate v Rusovciach pri Bratislave.
Začali budovať rovné cestu. Uvedomili si, že najkratšia cesta z bodu A do bodu B, je priama. Cesty do kopcov však boli kľukaté, aby sa tak uľahčilo stúpanie.
Ako prví používali Rimania aj betón.
V mestách mali vodovody aj kanalizáciu.
Rimania mali radi ozdoby. Ženy i muži sa zdobili šperkami. Na stenách boli pekné maľby.
A vo voľnom čase sa hrali kocky.                                                                                                                                                                            Vedychtiví používali bronzové kružidlo. Jedno rímske kružidlo sa našlo aj na nálezisku Gerulata v Rusovciach.

 

Ešte viac o Rimanoch sa dozvieš vo Fifíku.